γυμνάσιο Επισκοπής Ρεθύμνου

Φτιάχνουμε κοσμήματα & τα πουλάμε μέσω του διαδικτύου!

Το εργαστήριο οργανώθηκε στα πλαίσια των μαθημάτων Τεχνολογίας & Πληροφορικής και καλεσμένοι μας ήταν η κυρία Στέλλα Αναγνωστάκη και κύριος Νίκος Κοτζάμπασης ιδιοκτήτες επιχείρησης κατασκευής & εμπορίας κοσμημάτων και υλικών. Η επιχείρηση δραστηριοποιείται στο χώρο του διαδικτύου με ηλεκτρονικό κατάστημα και με εφαρμογές για έξυπνα κινητά τηλέφωνα (iPhone & Android eshop app).

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη διαδικασία ανάπτυξης, διαχείρισης, και προώθησης ηλεκτρονικού καταστήματος, τη σημασία του ηλεκτρονικού εμπορίου και των ευκαιριών που παρουσιάζει σε νέες και υφιστάμενες επιχειρήσεις.

Τέλος ακολούθησε πρακτική άσκηση και εργαστήριο κατασκευής χειροτεχνημάτων, στο οποίο συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον όλοι οι μαθητές και αναδείχτηκαν μεγάλα καλλιτεχνικά ταλέντα!